Facebook’ta Sizi Kim Arkadaşlıktan Çıkardı?

Facebook’tan çıkış bildirimi alırsanız ne olacağını hiç düşündünüz mü? Facebook’ta olmasını istediğimiz özelliklerden biri muhtemelen şudur: Facebook’ta biriyle arkadaş olmamak! Ne yazık ki bu özellik Facebook’a gelmedi. Uzun yıllardır bu konuda bir gelişme olmadı. Arkadaş listemizden birini kaldırırsak ne olur? O kişi bu durumu anlarsa ne yapacağız?

Facebook sanal bir ortam olmasına rağmen, çoğu insan bunun gerçek olduğunu düşünüyor! Bu ortamı birlikte paylaşıyoruz. Facebook bizim küçük mahallemizdir ve çevrimiçi olmak, sokaktan gelen bir evin ışığını görmek gibidir. Aslında, gece evdeki ışık, evde çevrimiçi olduğunuzu gösterir. Tıpkı Facebook’ta kanepede oturmak gibi. Özetle insanlar sanal dünya ile gerçekliği birbirine karıştırmaya başladı.

Birini arkadaşlıktan çıkarınca ne olur?

Bu kişi sizi hemen arar ve sorar. “Neden sildin beni?

Tebrikler. Gerçekten bir dost kaybettiniz. Artık sizi eskisi kadar önemsemeyecek. Ve insanları sosyal medyanızdan çıkardığınızda onlar bunu gerçek sanacak ve size yansıtacaklardır. Genelde öyle olmuştur. Hadi kendimizi kandırmayalım. Belki sizi çok seven insanlar dert etmez onları facebooktan çıkarmanızı ama geriye kalanlar edecektir.  Hasılı bir insana açık açık, “ben seni arkadaş olarak görmüyorum” demek çok önemlidir sanal bile olsa.

Yıllar önce bir arkadaş istedim ve sildim. O kişi bana aşırı tepki verdi. Abartmaya gerek yok. İnsanlar birbirlerini ekler ve siler. Ego yapmayın. Ve durumu çok zorlamayın. Kabul edin, herkes sizi Facebook’tan silebilir. Onları da alırsın. Facebook, platformunun bir nefret dünyasına dönüşmesini istemediği için bu özelliği sunmayabilir. İnsanlar Facebook’un “birinin sizi listelerinden çıkaracağı” bir yer olarak bilinmesini istemiyor. Hoşçakal her zaman sessizdir.

Facebook’ta sizi kimin sildiğini görün

Facebook’ta sizi kimin sildiğini takip etmek sizi üzebilir. Size öfke ve nefrete neden olabileceğinden bu tür uygulamaları kullanmayın. Bunu yapmak yerine size bir önerim var. Eski resimlerinizi Facebook’ta açın ve orada kimlerin “Beğene bastığını” görün. Beğeniler listesinin en altına gidin. Facebook’a “Arkadaş olarak ekle” olarak görünenler seni Facebook’ta arkadaşlıktan çıkardı! Bunu diğer gönderiler için de (foto, video, paylaşım) deneyebilir ve görebilirsiniz. Yani sizi silenleri gördüğünüzde üzülmek yerine, sadece şaşıracaksınız. 🙂

“Facebook’ta Sizi Kim Arkadaşlıktan Çıkardı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın