Facebook’ta sizi arkadaşlıktan çıkardı

Facebookta sizi arkadaşlıktan çıkardı bildirimi gelirse

Facebook’ta olmasını istediğimiz bir özellik de birinin bizi Arkadaşlıktan çıkarma durumunu anında görmek. Uzun yıllardır bu konuda bir gelişme yok ama bu sabah aldığımız habere göre

yine bir gelişme yok.  Peki birini Arkadaşlıktan çıkarsak ve onun hemen haberi olsa ne yaparız. Ne olur?

Facebook her ne kadar sanal ortam olsa da, çoğu insanı yüz yüze görmekten daha fazla bir ortamdır. Bu ortamı birlikte paylaşıyoruz.
Facebook bizim küçük mahallemiz ve online olmak ise evin lambasının sokaktan da görülmesi gibidir. Aslında gece evde yanan lamba sizin evde online olduğunuzu gösterir. Tıpkı Facebook ta çevrimiçi olmanız gibi. Siz evinizin dışında her yerde olabilirsiniz ama kaç saate önce facede olduğunuz görülüyor. Oysa kaç saat önce evde olduğunuz muamma.

 

Birini Arkadaşlıktan çıkarınca ne olacak

O kişi sizi hemen arar.
” Hayırdır neden sildin beni.
Silme öyle değil böyle olur.
Yazıklar olsun sana…”
diye sizi topa tutar. Yani artık sizi eskisi kadar önemsemeyecekler. Ve insanları sosyal medyanızdan çıkardığınızda onlar bunu gerçek hayatta da yaşayacak ve size yansıtacaklardır. Genelde öyle olmuştur. Hadi kendimizi kandırmayalım. Belki sizi çok seven insanlar dert etmez onları facebooktan çıkarmanızı ama geriye kalanlar edecektir.
 Hasılı bir insana açık açık, “ben seni arkadaş olarak görmüyorum” demek çok önemlidir sanal bile olsa.
Yıllar önce bir arkadaşımı silmiştim, hâlâ buzlar erimedi. Düşman olarak görüyor. Nasıl bir egosu varsa artık. Abartmaya gerek yok. İnsanlar birbirini siler sonra ekler. Ego yapma ve kasma, sen de silinebilir olduğunu bil sadece.
Facebook sosyal ortamın kin ve nefret yerine dönmesini istemediği için bu özelliği getirmeyebilir. İnsanlar Facebook deyince;
” birinin sizi göz göre göre kendi listesinden attığı yani ortamında def ettiği ”  bir yer olarak bilinmek hiç istemez.
Vedalar Sessiz…

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu. Android ve Website geliştirici.

✏️ Yorum yaz