Hangi Sohbet Uygulaması Seçilmeli?

Bireyler artık bir sohbet uygulaması yüklerken bile karar vermede zorlanıyor. Gizlilik endişesi. Kişisel verilerin kullanım şekli meselesi. Bilgi çağının yan etkilerine yönelik endişeler artıyor. Bir uygulamanın özellikleri önemli olsa da, kişisel gizliliğimiz daha önemlidir. Gizlilik, uygulamalarda yeni ek özelliklerin gereksinimlerini etkilemeye başladı. Şirketler teknolojilerini tamamen ücretsiz olarak sunuyorsa, altında yatan nedeni bilmek gerekir. Sohbet uygulaması veya bir mobil uygulama olsun fark etmez. Bir söz vardır: “Size ücretsiz olarak bir şey verilirse, muhtemelen ürün sizsiniz!”

Gizililiğiniz önemlidir. Örneğin gece vakti yatakta uyku öncesi instagram’da geziyorsunuz ve bir yatak veya gece lambası reklamı gördünüz! Şu an gece ve siz yataktasınız ve yanınızda gece lambası var… Bu reklamı görünce neler hissedersiniz? Veya arkadaşınıza özel bir konudan söz ettiniz ve tam o konuda bir reklam gördünüz… Örneklerin versiyonlarını bir düşünün.

Sohbet Uygulamalarının Gizlilik Politikaları

Öncelikle sizlere en popüler sosyal ağ ve sohbet uygulamalarının gizlilik politika listesini sunalım. Listedeki 5 sohbet ve Türkiye için özel Bip uygulamasının temel amacı kaliteli ve gelişmiş sohbet sunmadır. Listeyi dar tutup konunun kolay anlaşılmasını istiyoruz. Böylece çabucak hızlı bir tarama yaparak hangi politikaların size daha uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Sonra da yazının devamında politikaları kıyaslayalım. En sonunda bir sonuca varalım. Sonra da dilerseniz düşüncenizi yoruma ekleyin.

  1. Messenger Gizlilik (Facebook)
  2. Whatsapp Gizlilik
  3. Telegram Gizlilik
  4. Signal Gizlilik
  5. Skype Gizlilik
  6. Bip Gizlilik

Sohbet uygulamaları hangi kişisel verileri topluyor?

Sohbet uygulamaları hizmetlerinin devam etmesi için ve verileri işleyip hizmeti daha iyi hale getirmek üzere hangi bilgileri kullanıyor bakalım.

Uyarı ⚠

Listedeki bilgiler gerçekliği ispatlanmış değil sadece gizlilik sözleşmelerinde beyan edilen bilgilerin derlenmesidir. Ayrıca gizlilik sözleşmesi için bir standart sunum olmadığı için Sözleşmeleri kıyaslama, bilgi toplama ve değerlendirmede zorluklar oldu. Bu sebeple listede an az bilgiyi alan daha az veri topluyor diye düşünmemenizi tavsiye ederiz.

Facebook Messenger

Başkalarının ve sizin yaptığınız şeyler ve sağladığınız bilgiler. İçerikler, mesajlar ve diğer bilgiler toplanır. Ağlar ve bağlantılar hakkında bilgiler. Uygulamayı nasıl kullandığınızı. Cihaz bilgisi. Ortaklardan alınan bilgilerin işlenmesi. Gizlilik

WhatsApp

Hesap Bilgileriniz. Mesajlarınız. Bağlantılarınız. Kullanım ve Kayıt Bilgileri. İşlem Bilgileri. Cihaz ve Bağlantı Bilgileri. Çerezler. Durum Bilgisi. Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler. Üçüncü Taraf Hizmetler ve Sağlayıcılardan alınan bilgiler. Gizlilik

Telegram

Temel Hesap Verileri. Eposta adresi. Mesajların. Bulut Sohbetleri. Gizli Sohbetler ve Sohbetlerdeki Medya. Telefon Numarası ve Kişiler. Çerezler. Gizlilik

Signal

Hesap Bilgileri. Mesajlar. Kişiler. Üçüncü taraf kişilerle bilgi paylaşımı. Gizlilik

Skype

Kullanım verilerini toplar. Skype Kişileri. İş ortağı şirketleri ile kayıtlı video mesajlarınızı, sesli mesajlarınızı veya dosya aktarımları. Anında bildirimler. Çeviri hizmetindeki ses kayıtlarının dökümünün alınması. Skype robotlarının tüm içeriğe erişmesi. Gizlilik

Bip

Kimlik ve İletişim Bilgileri. Kullanım Bilgileri. Kişiselleştirme Bilgileri ve Anketler. Konum Bilgileri. Cihaz Bilgileri. BiP Çağrıları, anlık mesajlar vb. iletişim kurulan kişiler ile ilgili veriler. Yedekleme Bilgileri. Kişiler. Gizlilik

Hangi sohbet uygulaması Seçilmelisiniz?

Bu tamamen ihtiyaçlarınıza göre şekillenecek. Örneğin bütün arkadaşlarınız Whatsapp kullanıyorsa onlara erişmeniz için Whatsapp kullanmanız gerekir. Böylece otomatikman WhatsApp gizilik politikasını kabul etmeniz gerekecektir. Artık bir uygulamayı kullanmayabilir veya başka uygulamaya geçebilirsiniz. O zaman arkadaşlarınızın da o uygulamayı kullanması gerekecek. Diğer bir konu ise diğer uygulamalar da benzer veriler topluyor! Verilerinizin sizin yararınıza kullandıklarını söyleyen dünya teknoloji devlerinin sözleri var. Örneğin WhatsApp der ki: “Gizlilik DNA’mızda var!” Bunlar sadece laf mı yoksa gerçek mi zaman gösterecektir. Verileriniz çalınırsa onlara dava açabilirsiniz. Veya o uygulamayı kullanmayı bırakabilirsiniz.

Hangi sohbet uygulamasına güvenirseniz güvenin ama mutlaka politikasını detaylıca inceleyin. Politikalar zamanla değişir. Bugün okuduğunuz bir gizlilik politikasının daha önceki hali olduğunu bilin. Örneğin WhatsApp bir önceki gizlilik politikası için buraya bakın.

Sonuç

Görüldüğü üzere popüler sohbet uygulamaları telefon numaranızdan, fotoğraf ve videolara hatta çeviri ve sesli mesajlarınıza kadar her şeyi analiz edip daha iyi bir hizmet sunma vaadiyle kullanıyorlar. Örneğin Whatsapp telefon numaralarını kullanarak profil oluşturmanıza destek oluyor. Bu gerekli olabilir. Peki her verilen izin ve toplanan veri sizin yararınıza mı? Yoksa reklam gelirleri elde etmek için bir taktik mi?

Öte yandan, Whatsapp veya diğer sohbet uygulamaları telefon numaranızı başka bir firmaya reklam amaçlı sunarsa o zaman bir çok ürün reklam mesajı almanız kaçınılmaz olur. İzniniz olmadan telefon numaranızı veya diğer kişisel verilerinizin kullanılmasını tespit ederseniz bunu ilgili sohbet uygulamasına bildirmeniz gerekir. Verilerin izniniz dışında kullanılmasından kurtulmak için uygulamaları silmeniz veya kaldırmanız bir çözüm olmayabilir. Detaylıca incelerseniz bazı uygulamalar verilerinizi aylarca veritabanlarında tutabiliyor. Bu süre boyunca verileriniz kötüye kullanılmaya devam edilebilir. Durumu bildirin ve verilerin silinmesini talep edin. Sözleşmeler tek taraflı olsa da haklarınızı savunmanıza engel değildir.

Özel Tavsiye

Bazı uygulamalar iş ve özel hayat için zaruri olabilir. O zaman kullanmanız gerekir. Yoksa hayatınızda aksaklıklar olacaktır. Microsoft veya Facebook gibi firmalar gizlilik konusunda hassas davranıyor olsalar da onlara tamamen güvenmeniz gerekmez. Neyin ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Hangi bilgileri ne için kullanıyorlar ve bu verilerin işleyiş biçiminin yapılan hizmetle ilgisi var mı? Bazı veriler sırf reklam ekosistemi için kullanılır. Bu verilerin üçüncü şirketler ağında yayılması uzun vadede size yarar veya zarar getirebilir. Bu konuları daha detaylıca araştıran uzmanlara ihtiyaç doğuyor. Kontrol size!

Yorum yapın