Sosyal Ağlar Kapanınca Kişisel Verilere Ne olur?

Sosyal medya platformları kapandığında kişisel verilerinize ne olacağını merak mı ediyorsunuz? Bu durumun önemini sayfamızda ve e-posta yoluyla defalarca dile getirmişsiniz. Birkaç önerimiz var.

Yeni uygulamalarda hesap açmayın!

Türkçede, “Sazan gibi atlamak” diye meşhur bir söz vardır. Yani bir şeyi tam anlamadan o işe gözü kapalı dalmak. Aceleci olmak ve sonunu düşünmemek, sonunda sorunlara neden olabiliyor.

Yeni bir sosyal medya platformu kurulduğunda hemen kayıt olup yeni bir maceraya dalıyorsunuz. Bu gayet normal ve neden bekleyiniz ki? Çünkü herkes çoktan orada. Peki bir sosyal medya hesabına kayıt yaptırmanın zararı olur mu?

Facebook ve TikTok gibi büyük sosyal ağ şirketleri kanunlara uymaya daha yakındır. Ancak yeni kurulan ve gizlilik konusunda endişelerinizin olabileceği platformlarda durum düşündürücü olabilir.

Kapatılan sosyal ağlar kişisel verileri ne yapıyor?

  1. Verilerinizi siliyorlar.
  2. Saklıyorlar (kişisel veya şirket politikası için)
  3. Yasal nedenlerle saklanıyor.

Zaman zaman gündemi sallayan ve dünyaya yayılan sosyal uygulama akımları olur. Bazen de dolandırıcılık niyeti ile insanların para ve kişisel bilgilerini toplamaya çalışanlar çıkabilir. İnternette kötü şeyler uzun süre ayakta kalmaz. Ancak fark edilene kadar bazı şeyler hızlıca yayılabilir. Sadece dolandırma amaçlı platformlar değil, tutmayan kötü fikirler veya yeterince çaba harcanmadığı için kapanan platformlar da vardır.

Kapanan Platformların kişisel verilerinizi yok etmeleri gerekir. Çünkü kullanıcılar verilerini sadece ilgili platform hayatta iken izin verdiler. Sonrası için değil!

Kişiler verilerinizin izinsiz ve ya amacı dışında kullanılması yasal değildir.

Gizlilik sözleşmeleri

Mesela Twitter’a kayıt olurken verilerinizin ne zamana kadar saklanacağı burada açıklanmıştır.

Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullandığınızda topladığımız diğer kişisel olarak tanımlanabilir verileri genellikle maksimum 18 ay saklarız.

Twitter Gizlilik Sayfası – 2022

Twitter, Facebook, Instagram ve Google gibi büyük platformlar gizlilik sözleşmesinde bu süreyi uyguladıkları düşünülür. Hesabınızı sildiğinizde verilerinizin güvenle silineceğini ve ortalıkta dolaşmayacağına olan inanç daha güçlüdür.

Daha yeni ve küçük sosyal ağlar verilerinizi ne yapıyor? Cevap: Bir anda ortadan kaybolabiliyorlar.👻

Gizlilik politikasında süre ne kadar?

Verileriniz silindi mi?

Bugün tam bu konuda bir soru geldi ve bir platforma hiç bir şekilde ulaşılamıyor. Web sitesi yok veya kapanmış. Uygulama Google Play Store’dan kaldırılmış. Ayrıca arama motorunda web sitesi yok. Platform bir anda ortadan kaybolmuş… 🌪️

Kişisel verilerini silmek isteyenler bu aşamada ne yapabilir? Görünen o ki hiç bir şey. Platform kapatıldığı için veriler de silinir diye ummak dışında… Durun, biraz araştırma yapmak için işe koyulmanız gerek.

Sosyal ağı kuran kişileri bulun ve sorun

Her sosyal ağ platformu insanlar tarafından kurulur. Kapatılan platformun sahiplerini bulmanız gerek. Popüler sosyal ağlarda onları bulabilirsiniz. Bunun için kapanan ağın Wikipedia sayfasında kurucu üyelerin bilgileri var mı bakın. Eposta adresi internet sitelerinde duruyor olmalı onu bulun ve belki cevap alırsınız diye onlara yazın.

Kapanan sosyal ağlara özel web sayfası

Belki de bu yasal olarak uygulanmalı. Kişisel verileri kullanmanın bedeli platform kapandıktan sonra 6 ay boyunca basit bir açıklama sayfası ve gizlilik sözleşmesi yayında tutulmalı.

Örneğin Vine bunu çok iyi yapıyor.⭐ Vine.co

Sosyal medya platformları kapatıldıktan sonra bile kişisel verilerin ne olduğunu açıklayan bir web sitesi sayfası bulunmalıdır. Bu çok yardımcı olacak… Mutlu günler.

Yorum yapın