Sosyal Hesap Kurtarma

Sosyal hesaplarınıza erişmekte yaşadığınız sorunları belirlemek ve çözüm yolları bulmak için bu çalışmayı hazırladık. Sosyal Hesap Kurtarma belirli adımlardan oluşmaktadır. Telefon numaranız ile(SMS) hesap kurtarma, E-posta ile hesap kurtarma başlıca iki adımdır. Şifre hatırlatma şifrelerinizi online Şifre kaydetme ve  Süper şifre oluşturma konularında yazılarımız sitede hazır. Sosyal hesap kurtarma adımları:

1. Eposta ile hesap kurtarma

Bir sosyal hesap açmanız için gerekli olan ilk şey bir e-posta hesabıdır. Facebook hesabı açmak isterseniz sizden e-posta hesabı ister. Böylece hesabınızı onaylamanız için eposta adresinize bir bağlantı gönderebilirler. Eposta adresinize gelen mesajı açarsınız ve onaylamanız gereken bağlantıya tıklarsınız. Böylece facebook hesabınız hemen açılır. Hesap ile ilgili işlemlerde bu eposta adresiniz tıpkı evinizin adresi gibi çalışır. Adresiniz değiştiğinde haber vermeniz gereken yerler vardır. Facebook hesabınıza kayıtlı eposta hesabınız değiştiğinde facebook’a kayıtlı eski adresinizi kaldırıp yeni eposta adresinizi eklemeniz gerekir. Bu çok önemli bir adımdır. Çünkü epostalarınız doğru adrese gelemez. Bir çok kullanıcı bu adımı atladığı için facebook hesaplarına erişimi kaybeder. Eğer eposta harici bir iletişim seçeneğini facebook hesabınıza bağladıysanız hesabınıza erişmeye devam edebilirsiniz. Mesela facebook hesabınıza bir telefon numarası tanımlamak gibi.

Epostanıza erişimini kaybettim

Bu yazıda Instagram örneği üzerinde çalışacağız. Instagram hesabınıza kayıtlı olan epostayı bilmeniz gerekir.

Kayıtlı eposta adresimi hatırlamıyorum

Şifremi unuttum! bağlantısına tıklayın. Instagram eposta hesabınızın bir kısmını gösterebilir blabla***@gm*** gibi. Veya direkt eposta adresinizi de gösterebilir. Böylece hangi eposta ile instagram hesabı açtığınızı anlarsınız. Eposta hesabınıza gidip şifre yenileme adımlarını uygulayıp yeni şifrenizle hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eposta hesabımın şifresini unuttum

Eposta şifreleri unutulabilir. Eposta kurtarma seçenekleri servise göre değişir. Google Mail hesap kurtarmak veya Outlook hesap kurtarmak farklı olabilir. Eposta servisi hesabınızı kurtarmanız için bazı sorular sorar.

Hatırladığınız en son şifre
Kayıt olduğunuz gün ay ve yıl
Gizli soru ve cevaplar (varsa)

Kayıtlı bir telefon numarası var mı? (varsa Telefon numarası ile hesap kurtarma adımına geçin). Başka eposta hesabı eklediniz mi? (Eposta servisiniz başka eposta servisi ile kurtarmak içindir)

 • Yukarıdaki sorular ve benzer soruları en doğru şekilde yanıtlayın!
 • Mümkünse bu eposta hesabını açtığınız cihazla giriş yapın.

Hesap kurtarma adımını hesap açtığınız bilgisayar veya telefon veya tablet ile deneyin. Eğer yeterince ve doğru bilgiler verebilirseniz sistem hesabınızı kurtarır. Eksik bilgi ve hatalı durumlar hesabınızı riske sokar. Başarılı olmak için sakin bir ortamda bu adımları uygulayın.

2. Telefon numarasıyla hesap kurtarma

Sosyal hesap kurtarma seçeneklerinden bir diğer önemli seçenek ise telefon numaranızdır. Örneğin facebook hesabınıza telefon numaranızı tanımlarsanız, hesabınıza erişimde sorun yaşarsanız bir SMS ile hesabınızı kurtarabilirsiniz. Hala yapmadıysanız facebook hesabınıza bir telefon numarası ekleyin.  Bu sayfada daha fazla hesap kurtarma seçeneği var. Böylece hesap erişim sorunlarından kurtulursunuz.

Önemli bir hatırlatma: Telefon numaranız değiştiğinde veya telefon numaranıza erişimi kaybettiğinizde şunları yapın:

 • Facebook hesabınıza gidip yeni bir telefon numarası ekleyin. Erişilebilen bir telefon olsun.
 • Eski telefon numaranızı hemen kaldırın. (Hatta bunu telefon numarasına erişimi kaybetmeden çok önce yapın!)

Konunun anlaşılması için facebook hesabını örnek verdik. Instagram ve Twitter  ve daha fazla hesap için benzer adımları uygulayabilirsiniz. 

Bir sosyal medya hesabınıza telefonla erişimi kaybettiğinizde ne yapacaksınız? Bu yazıda Turkcell örneği üzerinde çalışacağız.

Bir facebook hesabınız var ve telefon numaranızı girerek giriş yapıyordunuz. Ancak bir gün yeni telefon numarası aldınız. Değişen telefon numarasını kullanmadığınız için kapattınız. Telefon hattınız kapalı. Ancak facebook hesabınızda bu telefon numaranız hala kayıtlı. Ve kurtarma epostaları bu eski numaraya gidiyor. Yeni telefon numaranızı facebook hesabına kaydettirmediğiniz için telefon ile (SMS) hesap kurtarma adımı işe yaramayacaktır.

Hesabıma kayıtlı telefon kapanmış

Bu durumda olan ilk kişi siz değilsiniz. Sizden sonra da bu durumlar yaşanabilir. Çözümü basit. Ancak biraz uğraşmanız gerekebilir. Açıkçası bu çözümü yazmadan önce bize gelen bir mailde bu sorun vardı ve biz de cevap olarak şebekeyle görüşün dedik. Telefon şebekesinin müşteri hizmetlerini arayın dedik. Bu durumda Turkcell müşteri hizmetleri. Şebeke fark etmez hepsini arayabilirsiniz.

Telefon hattınız kapandığında numaranız artık pasif haldedir. Bir başka kullanıcıya satılana kadar da öyle kalır. Bu durumda yapmanız gereken şey nedir?  Hemen eski numaranızın bağlı olduğu şebekeyi arayın. Müşteri hizmetlerine durumu anlatın. Sizin için önemini söyleyin. Yardıma ihtiyacınız olduğunu açıklayın.

Cep numaranı tekrar satın almayı dene

Pahalı bir yöntemdir: Numaranızı satın almadan alternatif yöntemler varsa öğrenin. Kanuni kolaylıkları da araştırın. Bir dilekçe ile hallolabilir belki de.

Telefon hattınız satıldı ise

Kapanan telefon hatların satılıp satılmadığını öğrenin. Eğer satıldı ise aşağıdaki yöntemleri deneyin.

Eski telefon hattınız aktifse

Eski telefon numaranız satıldıysa direkt numarayı arayın. Uygun saatlerde arayın. Aramadan önce durumu açıklayan bir mesaj gönderin. Numaraya mesajınız teslim edildi ise bunu kontrol edin. Eğer size yardımcı olurlarsa teşekkür edin. Kim bilir belki dost kazanırsınız. Yardımcı olmazsa zaman tanıyın ve bir kez daha deneyin. Çok abartmayın lütfen. İlk mesajda başarmak için güzel yazın.

Eski telefon hattınız kapalıysa

Eski numaranız satılmış ama aktif değil. Bu yüzden aradığınızda kimse cevap veremez. Hemen müşteri hizmetleri ile bağlantı kurun. Onlara eski numaramı satın almak istiyorum veya kime sattığınızı öğrenmek istiyorum deyin. Kime satıldığını öğrenebilirseniz işlemler daha kolay olur. Bir şirkete satıldı ise ve aktif değilse şirket ile iletişime geçin. Yetkili kişi ile telefon veya eposta ile iletişim başlatın. Aynı şehirde iseniz randevu alıp çaylarını içmeye gidin. Saat 10 ve 16 çay saatleridir. 🙂 Sorununuzu ve nasıl çözeceğinizi net bir şekilde anlatın. Onlar size mutlaka yardımcı olacaklardır. Ben olsam olurum valla.

3. Yardım servisi ile iletişim kurun

Eposta kurtarma seçenekleri arasında olmayan bir seçenek daha var. Bunu biz sayfa olarak tavsiye ediyoruz. Eposta servisi ile Yardım sayfalarından direkt bağlantı kurmak. Bu konuda yardım etmeyi istemeyeceklerdir. Buna hazırlıklı olun. Ama siz bu adımı da mutlaka deneyin. Sonuçta o posta hesabında hak iddia eden ve bu kadar çaba sarf eden ve en fazla bilgiyi sunan başka kimse olamaz. Onlar sizi dinleyecek ve haklıysanız hesabınız kurtaracaklardır.

Çalınmış bir facebook hesabının nasıl kurtarıldığını öğrenmek için buraya tıklayın.

Toplu olarak Sosyal Hesap Kurtarma adımlarını bir yazıda toplamaya karar verdik. Çünkü biz de aynı sorunları yaşadık.  15 yıllık Yahoo hesabımı kurtardım 😀 Hesap sorunlarını belirleyip çözümlerini araştırmaya karar verdik. Ve sonuçta bu yazı ortaya çıktı. Bu yazı zamanla yeni yöntemler ekleyecek. Sorun yaşarsanız kişisel bilgilerinizi yazmadan yoruma ekleyin. Size ve okuyanlara yardım etmek için birlikte çözüm arayacağız.

Bir gün bu yazıya tekrar ihtiyacınız olduğunda burada yardıma hazır bekleyecek.

Sorunlar aşılmak içindir.

Şerif Çiçekdağ

Mutlu günler…

“Sosyal Hesap Kurtarma” üzerine 7 yorum

 1. Help my provlem.
  I forget my facebook id emile id or nambar

  Yanıtla
 2. Удолит контакт из интернета

  Yanıtla

Yorum yapın