Sosyal Medya Sizi Nasıl Satar?

Sosyal medya şirketleri sizi nasıl satar?

Bugün dünyada bedava olan şeyler vardır. Bunlar doğanın bize verdikleridir. Maalesef herhangi bir devletin sunduğu hizmetler bile ücretsiz değildir. Ailenizin sunduğu her şey  de ücretsizdir. Arkadaşlarınızın sizin için yaptığı şeyler de genelde ücretsizdir.
Sosyal Medya da ücretsizdir!

Yukarıdaki son cümle işte bizim konumuz bununla ilgilidir.

Sosyal Medya Neden Ücretsizdir?

Çünkü,  insanlar bir siteye girmek için para ödemek istemez.
Siteye girmezsiniz. Bu web sitesinin işine yaramaz.  Şirket ürünlerini satamaz.  Sosyal medya şirketi için hata olur. Böylece anlıyoruz ki sosyal medya ücretsiz olmak zorundadır.

Sosyal medya tamamen ücretsiz mi?

Teknik olarak tamamen ücretsiz görünüyor. Reklamlar! İzlediğiniz her reklam için şirketler para kazanır… Bu yüzden, sosyal medya tamamen ücretsiz değildir. Ücretin son kullanıcı ile direkt bir bağı yok. Ücretin dolaylı bir bağı vardır.  Hem de çok güçlü bir bağ vardır. İzlediğiniz ve tıkladığınız reklamlara dikkat. Bu reklamlar ile sosyal medya ayakta kalabiliyor!

Daha önceki yazılarda da anlattık. Reklamlar konusunu açıkladık. Reklamlar az olduğu sürece sorun yok. Ücretsiz sosyal medya kullanmak için reklamları görmeye devam edeceğiz.

Örneğin Instagram’da şu anda:
Her 3 hikaye veya haberden sonra 1 adet reklam görüyoruz.
Bu sadece bir örnek. Ve tamamen gerçektir. Hemen açıp bakabilirsiniz. Belki de siz sadece bu yazıyı okuyup, instagram’a gidip, test edip, onlara para kazandırdınız. 🙂

Facebook olmazsa olmaz bir sosyal dev!
Facebook reklamları sayesinde şirket ayakta kalıyor.  Bu reklamları görmemiz için neler yapıyorlar?

Facebook bildirimleri!

Evet bildirimler! Bu bildirimler o kadar fazladır ki… Neredeyse her konuda bildirim alabilirsiniz. Bu bildirimlere cevap vermek için facebook’a giriyorsunuz. Bu gayet normal.  Sonra bakalım haberlerde ne var. Duvara giriyorsunuz. Sonra da reklamlar!
İşte Facebook’un bu kadar geniş bir site olmasının bir nedeni de sizi sitede tutmak. Siteye çekmek. Orada olduğunuz her an onlar için bu çok değerlidir. Bu anlarınızın  diğer yönü paradır. Madalyonun öteki yüzü.

Facebook ve instagram çok değerli iki sosyal ağdır. Yaptıkları işe saygı duyuyoruz elbette.

Biz sadece bilgi vermek istiyoruz. Sosyal ağ şirketlerinde çalışan insanların emekleri değerli. Onlar küresel bir bağ kurmamıza destek oluyorlar. Saygı duyuyoruz.

Bu konuya açıklık getirdiğimiz için mutluyuz.

Diğer yazılarda görüşmek üzere. Hoşça kalın 🙂

Yorum yapın