Sosyal Medyadan Nasıl Kurtuluruz?

Sosyal medyadan artık sıkıldıysanız,
ve biraz sessizliğe ihtiyacınız varsa,
ya da dağ evinde yaşamaya karar verdiyseniz,
bu yazı tam size göre. Sosyal medyadan kurtulmanıza yardımcı olabilecek ilginç taktikler hazırladık.

Sosyal medyadan kurtulma taktikleri

1. Sosyal medya hesaplarınızı hemen silin!

Sosyal medyadan kurtulmak için web sitemiz size yardım eder.
*Sosyal medyadan sıyrılmanıza destek olmak için makaleler ürettik.
* Sosyal hesaplarınızı silmeniz için hesap silme bağlantıları hazırladık.

2. Sizi Sosyal medya kullanmaya iten sebepleri ortadan kaldırın!

Sosyal medya kullanmanızı zorunlu hale getiren platformlara savaş açmış durumdasınız. Evet bu savaşı kazanmak pek kolay değil ama tamamen imkansız da değil.

Doğal sosyal çevreniz aileniz ve arkadaşlarınızın da teşviki ile sosyal medyada bulunmanız gerektiğine inanıyor olabilirsiniz. Ama durun hayır mecbur değilsiniz. Çünkü,  Siz facebook yada twitter yada instagram kullanmadan da onları sadece ziyaret ederek ilişkinizi kolayca sürdürürsünüz.

Okuldaki, iş yerindeki arkadaşlarınızla  asgari düzeydeki sosyal medya ilişkinizi gözden geçirin. Onlarca site ve uygulama kullanmanıza gerek yok. Sadece Whatsapp yeterli olabilir belki de. Sms de var.

Unutmayın sizin zamanının çok değerlidir. Vakit nakittir. Vakit geri alınamaz. Onlarca sosyal site ve uygulama ile ömrünüzü başkalarını takip ederek heba etmeyin!

3. Gerekmedikçe telefon, tablet ya da PC kullanmayın!

Tablet ve telefon gerçek birer zaman yok edicidir. Sizi ekrana hapsederler. Telefona çok dikkat edin. Zaman su gibi akar ve bir de bakmışsınız sosyal bir kölesiniz. Özellikle Youtube’da zaman geçirirken dikkat ⚠

Çok gerekmedikçe telefonunuz uzakta tutun. 1 metre yakınınızda tutmayın. Daha doğrusu telefona uzandığınızda ona yetişemeyeceğiniz kadar uzak bir yere bırakın. Telefonunuz elinizin altında olmazsa çok kullanamazsınız! Öte yandan telefonu almaya gitmek de bir egzersiz sayılır. Yürümek sağlığa iyi gelir. Tabi kendinize işkence yapmayın bu işlemi en tatlı ve bilinçli bir şekilde organize edin. Böylece tutumunuzu geliştirmede daha başarılı olabilirsiniz.

4. Gerçek sosyal ortamı keşfedin!

Gerçek iletişim, gerçek ortam ve bireylerle ve yüz yüze olur. Birinin gözlerine bakarak konuşmak gerçek iletişimdir. Aynı havayı teneffüs etmek önemlidir. Birinin sesini ona bakarken duymak gerçektir. Bunlar gerçeklikler olmadan hayat düşük bir kalitede yaşanır. Mümkün olduğu kadar sanal sohbet ortamlarından kaçının. Bir süre sonra sanal alemdekiler de size ayak uyduracaktır. Denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Bunu yaparken eğleneceğinizi de düşünün.

Son olarak…
Sosyal medya kabus değildir. Uyanın ve sanal olmayan gerçek dünyanın tadını çıkarın.

“Sosyal Medyadan Nasıl Kurtuluruz?” üzerine bir yorum

Yorum yapın