Sosyal hesaplardan nasıl kurtuluruz?

Sosyal Medya hesaplarınızdan nasıl kurtulursunuz?

Sosyal medyadan artık sıkıldıysanız,
ve biraz sessizliğe ihtiyacınız varsa,
yada dağ evinde yaşamaya karar verdiyseniz,
bu yazı tam size göre.

Bu yazıda ısrarla üzerinde durmak istediğimiz kısım Sosyal medyadan kurtulmanıza yardımcı olan taktikleri keşfetmenize yardımcı olmaktır.

Sosyal medyadan kurtulmak mı sitiyorsun güzel bu yazı tam sana göre.

 

Sosyal Medyadan kurtulma taktikleri

1. Sosyal hesaplarınızı hemen silin!

*Sosyal medyadan kurtulmak için sitemiz deleteSElf.com size yardım eder.

Bizim sitemizin amacı;
*Sosyal medyadan sıyrılmanıza destek olmak için makaleler üretmek.
* Sosyal hesaplarınızı silmeniz için hesap silme bağlantıları sunmaktır…

Bizim gibi size yardım etmek isteyen gönüllü siteler de vardır.  Onlardan da faydalanın lütfen. Akıl akıldan üstündür.
Ayrıca faydalı olacağına inandığınız site ve makaleleri bu yazının altına yorum olarak ekleyiniz lütfen. Birlikten kuvvet doğar.

 

2. Sosyal hesap kullanmanıza sebep olan durum ve ortamlardan uzaklaşın!

Sosyal hesap kullanmanızı zorunlu hale getiren milenyum çağına savaş açmış durumdasınız. Evet kolay değil ama imkansız da değil.

Doğal sosyal çevreniz aileniz ve arkadaşlarınızın da teşviki ile sosyal medyada bulunmanız gerektiğine inanıyor olabilirsiniz. Ama durun hayır mecbur değilsiniz. Çünkü,  Siz facebook yada twitter yada instagram kullanmadan da onları sadece ziyaret ederek ilişkinizi kolayca sürdürürsünüz. Buna sadece inanın.

Okuldaki, iş yerindeki arkadaşlarınızla  asgari düzeydeki sosyal medya ilişkinizi gözden geçirin. Onlarca site ve uygulama kullanmanıza gerek yok. Sadece Whatsapp yeterli olabilir belki de.

Unutmayın sizin zamanının çok değerlidir. Vakit nakittir. Vakit geri alınamaz. Onlarca sosyal site ve uygulama ile ömrünüzü başkalarını takip ederek heba etmeyin lütfen.
Lütfen!

 

3. Telefon ve tablet yada pc başında gerekmedikçe kalmayın!

Bilgisayar başında artık pek durduğumuz söylenemez. Tablet ve telefon ise gerçek birer zaman yok edici. Hatta zaman hapsedici birer aygıttır. Telefonunuz zamanınızı tüketir.
Telefona çok dikkat edin. Zaman su gibi akar ve bir de bakmışsınız sosyal bir kölesiniz. ( biraz abarttım 🙂
Çok gerekmedikçe telefonunuz 1 metre yakınınızda tutmayın. Daha doğrusu telefona uzandığınızda ona yetişemeyeceğiniz kadar uzak bir yere bırakın. Telefonunuz elinizin altında olmazsa çok kullanamazsınız. Hem telefonu almaya gitmek de bir egzersiz olur. Yürümek sağlığa iyi gelir. Tabi kendinize işkence yapmayın bu işlemi en tatlı ve bilinçli bir şekilde organize edin. Böylece başarılı olursunuz.

 

4. Gerçek sosyal ortamı keşfedin!

Gerçek sosyal ortam gerçek bireylerle yüz yüze olan iletişimdir. Birinin gözlerine bakarak konuşmaktır. Birinin sesini duymaktır. Bunlar olmadan mümkün olduğu kadar sanal sohbet ortamlarından kaçın. Bir süre sonra sanal alemdekiler de size ayak uyduracaktır. Denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Bunu yaparken eğleneceğinizi de düşünün.

Son olarak…
Sosyal medya kabus değildir. Ya da aksine sosyal medya artık kabul haline geldi ise bu rüyadan uyanmanızın vakti gelmiştir. Uyanın ve gerçek dünyanın tadını çıkarın.

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu. Android ve Website geliştirici.

One thought on “Sosyal hesaplardan nasıl kurtuluruz?

  • 7 Mayıs 2019 tarihinde, saat 03:58
    Permalink

    علي شاكر الاسدي

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir