Sosyal Medyaya Köle Misiniz?

Sosyal ağlar bizi birbirimize mi yoksa kendine mi bağlıyor? Günde kaç saat Facebook, Instagram ve Twitter kullanıyorsunuz? Sosyal medyayı günde ortalama kaç saat kullanıyorsunuz?

“Tom, günde 7 saat sosyal medya kullanıyor.”
Sizce Tom’un bit günü sosyal medyada geçirmesi normal mi? Duruma göre cevaplar değişebilir. Sosyal medya üzerinden geçinen biriyseniz bu normal çünkü işiniz sosyal medya. Ama sosyal medyadan para kazanmıyorsanız, harcadığınız bu zaman şu anlama gelebilir: Bağımlılık!

Sosyal Medya Bağımlılığı

Aşırı sosyal medya kullanımı sonucu oluşan bu olumsuz durum artık bit soruna dönüşmüş ve sizi gerçek hayattan koparmaya başlamış ve bundan kötü etkilenmiş olabilirsiniz. Bu bir bağımlılık haline gelmiş olabilir. Sorunu mne olduğunu anladığımıza göre artık çözüme geçebiliriz.

Sitede kısa bir tarama yaparak, bu konuyla ilgili ilginizi çekebilecek birçok yazı bulabilirsiniz.

Sosyal medya da diğer bir çok şey gibi abartılı kullanıldığında hayatınızı etkiler. Hadi biraz düşün ve sosyal medyayı çok abartmadan kullanmayı planla ve uygula.

Bilinçaltı mesajları

Günümüzde sosyal medya siz farkında olmadan sizi bazı şeyler yapmaya teşvik eder. Sonra sizi bağımlı hale getirir. Farkettiğinizde artık bir sosyal medya bağımlısı haline gelmiş olabilirisiniz. Ömrünüzü başkalarını etkilemek için yaşamaya başlamış olabilirisiniz. İnsanları takip edip keyif almanız normal ve onlardan bir şeyler öğrenmeniz de. Ancak bunu bütün gün ve her gün yapmaya kalktığınızda sorunlar oluşacaktır. Ayrıca bu hiç mantıklı da olmaz eğer bu işten para kazanamıyorsanız.

Takip ettiğiniz insanlar sosyal medyada sizi kullanarak para kazanırlar. Onlar sizi kullandı hep ve yine kullanacaklar… Kendinizi kullandırmayın. Keyif alın. Köle olmayın. Zaman değerlidir.

Yorum yapın