Sosyal köle misiniz?

Sosyal köle misin?

Tam şu anda bu soruya yanıt arayacağız. Birlikte.
Köleliğin ne olduğunu biliyoruz. Bazı zamanlarda kendimizi köle gibi hissedebiliriz. Sosyal medyanın kölesi miyiz acaba? Evet yada hayır önemli değil. Köle isek eğer tam olarak nasıl bir köle olduğumuzu anlamaya yardımcı olmaya çalışacağız bu yazıda.

Sosyal ağlara ne kadar bağlı olduğumuzu sorgulayacağız. Sosyal ağlar bizi birbirimize mi bağlıyor yoksa sadece kendine mi bağlıyor? Bu yazıda bir fikir edinebilirsiniz ama nihai sonuca kendiniz düşünerek ulaşacaksınız.

 

Sorular:

İlk soru : Günde kaç saat Facebook kullanıyorsunuz?

İkinci soru: Günde kaç saat Instagram kullanıyorsunuz?

Üçüncü soru: Günde kaç saat Twitter kullanıyorsunuz?

Son soru: Sosyal medyayı günde kaç saat kullanıyorsunuz?

Dilerseniz son soruyu sorarak başlayabilirsiniz?
“Tom, günde 7 saat sosyal medya kullanıyor.”
Sizce Tom’un yaptığında bir anormallik yok mu?
Evet var.
Çünkü sosyal medyadan para kazanmıyorsanız, harcadığınız bu zaman şu anlama geliyor:

Sosyal Bağımlılık

Sorunu teşhis ettiğimize göre artık çözüme odaklanabiliriz.
Çözüm için bu sitede diğer yazıları hazırladık.
Sitede kısa bir tarama yaparak ilginizi çekecek birden çok yazıya ulaşabilirsiniz. Açıkçası bu site bu amaçla kuruldu. Fark etmenizi istiyoruz. Bir ömürlük bir yaşantınızda 120 yıl yaşasanız bile tüm ömrünüzü güzel geçirmenizi istiyoruz.

Sosyal medya da diğer bir çok şey gibi abartıldığında hayatınızı anlamsız hale getirebilir. Birilerinin size söylemediğini tahmin ediyoruz. Yada umurlarında olmayabilir. Ama kendinizi ihmal etmeniz doğru değil. Hadi biraz düşün ve sosyal medyayı çok abartmadan kullanmayı planla ve uygula. Emin ol eğer dikkatli ve az kullanırsan daha mutlu bir hayatın olacaktır.

Bağımlılıklar hakkında biraz araştırma yapıp kendi bilgilerini tazelemen de faydalı olur. İnsanları koyunlardan ayıran şey, koyunlar gibi düşünüp hareket etmemektir. Koyunların pratik zekaları sınırlıdır. Onlar aynı anda bir çok şeyi düşünemez. İnsanlar ise geçmiş ve gelecek arasında bağ kurar ve en mantıklı olan yolu tam şu anda tercih edebilirler.

Siz farkında olmadan!

Günümüzde sosyal medya siz farkında olmadan sizi bazı şeyler yapmaya teşvik eder. Sonra sizi alıştırırlar. Farkettiğinizde bağımlı hale gelmiş olabilirisiniz. Ömrünüzü başkalarını etkilemek için yaşamaya başlamış olabilirisiniz. Bu hiç mantıklı değil eğer bu işten para kazanamıyorsanız. Sosyal medya sizi kullanarak para kazanırlar. Onlar sizi kullandı hep ve yine kullanacaklar… Kendinizi kullandırmayın. Vaktiniz değerli zaten biliyorsunuz bunu!

Günün tadını çıkar.
Tüm zamanlarınız sizin hizmetinizde. Keyif içinde yaşa. Mutlu yaşa. Sen değerlisin. Zamanın da değerli. Hoşça kal…

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu. Android ve Website geliştirici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir