Sosyal medya çocuklar için zararlı mı?

Sınırsız güç güç değildir. Sosyal medyanın bir gücü var ve kontrol edilmediğinde insanların yaşamlarını değiştirme gücüne sahiptir.

Örneğin çocuğunuzun komik bir videosunu çekip internete attınız ve herkes çok eğlendi. Bazı insanlar bunu suistimal edip çocuğunuzla alay edebilir. Bu olaylar karşısında çocuk kötü etkilenebilir. Bu tür istenmeyen olaylara az da olsa rastlamak mümkündür.

Sevgiliniz için çektiğiniz video sosyal medyaya düşerse pek de hoş olmayan olaylar yaşamanız mümkündür. Sosyal medya eğlenmek için harikadır ama yine de dikkatli olmakta büyük yarar vardır. Bilgiye ulaşmak için sosyal medya bir araçtır ancak tam olarak doğru kaynak değildir. Sosyal medya asla bir kütüphanenin yerini alamaz. Çocuğunuz YouTube üzerinden ders alarak kendini geliştirebilir ama YouTube üzerinden ders veren kişinin yeterliliğini sorgulama şansınız var mı?

Eğitim verilirken arka planda başka istenmeyen şeyler empoze ediliyor olabilir. Bunları anlamak için uzman olmanız gerekebilir.Eğitim videolarına dikkat! Bir eğitim videosunda ırkçılık yapılabilir. Bu kötü davranışı çocuğun anlaması mümkün olmayabilir. Yada bir eğitim sitesinde istenmeyen davranışlara sebep olacak bir yönlendirme yapılıyor olabilir. Hatta o site eğitim sitesi gibi görünen bir site olabilir. Sitedeki içeriklerin yüzde kaçı eğitim?

Özetle çocuklar en doğru eğitimi kontrol altında olan yerlerden alabilir. Okul, kurs, kütüphane, uzman kişiler. Öğretmenler ve aileden…Özetle çocukları korumak adına sosyal medyayı bilmeniz ve araştırmanız gerekiyor. Hangi site ve uygulamaların ne kadar işe yaradığını öğrenmeniz gerekiyor. Eğer çocuğunuz bir web sitesinden eğitim alıyorsa o siteyi Google arama motorunda aratarak işe başlamanız gerekir. Bazı devlet kurumları da size tavsiyelerde bulunabilir.

Bazı üniversitelerin de yararlı araştırmaları vardır.Gelecek neslin iyi bir yaşam sürmesi için elindeki gücü iyi kullanması gerekir. Bunu çocuklar tek başına yapamaz. Onlara en doğru şekilde yardım etmeliyiz. Böyle yeni nesil daha iyi bir yaşam sürebilir. Bizler de umutlu olabiliriz. Daha mutlu olmamızın tek amacı yardım etmektir.

Çocukları sosyal medyadan çıkarıp atmayalım. Sosyal medyada çocuklara uygun olmayanları çıkarıp atalım sorun kalmaz

Çocukları sosyal medyadan uzak tutun böylece aklınız onlarda olmaz!

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu. Android ve Website geliştirici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir