Sosyal Medya Çocuklar için Zararlı mı?

Sosyal medyanın bir gücü var ve kontrol edilmediğinde insanların yaşamlarını değiştirme gücüne sahiptir. Çocuklar yetişkinlerde daha çabuk etkilenirler. Bu yüzden sosyal medya kullanan çocuklara dikkat etmemiz gerekir.

Sınırsız güç güç değildir.

Örneğin çocuğunuzun komik bir videosunu çekip Youtube’da yayınlarsanız ne olur? Bazıları çok beğenip eğlenecektir mutlaka. Ama bazı insanlar bunu suistimal edip çocuğunuzla alay edebilir. Bu olaylar karşısında çocuk olumsuz etkilenebilir. Bu tür istenmeyen olaylara az da olsa rastlamak mümkündür. Aile içinde komik anlar yaşar ve bunu videoya kaydedebilirsiniz bu gayet doğal. Ancak bunu halka açık yerdr yayınlamadan önce iyice düşünün.

Sevgiliniz için çektiğiniz video sosyal medyaya düşerse pek de hoş olmayan olaylar yaşamanız mümkündür. Sadece siz de değil aileniz de bundan etkilenir. Sosyal medya eğlenmek için harikadır ama yine de dikkatli olmakta büyük yarar vardır.

Bilgiye ulaşmak için sosyal medya bir araçtır ancak tam olarak uygun bir kaynak değildir. Sosyal medya asla bir kütüphanenin yerini alamaz. Çocuğunuz YouTube üzerinden ders alarak kendini geliştirebilir ama YouTube üzerinden ders veren kişinin yeterliliğini sorgulamak zorundasınız.

Eğitim videosunu izlemek isterken, başka istenmeyen şeyler empoze ediliyor olabilir. Bunları anlamak için uzman olmanız gerekebilir. Eğitim videolarına dikkat! Bir eğitim videosunda ırkçılık yapılabilir. Bu kötü davranışı çocuğun anlaması mümkün olmayabilir. Ya da bir eğitim sitesinde istenmeyen davranışlara sebep olacak bir yönlendirme yapılıyor olabilir. Hatta o site eğitim sitesi gibi görünen bir site olabilir. Sitedeki içeriklerin yüzde kaçı öğretime uygun?

Özetle çocuklar en doğru eğitimi almalıdır. Bu eğitimi kontrol altında olan yerlerden alabilir. Okul, kurs, kütüphane, yetkili ve uzman kişiler. Öğretmenler ve aileden…

Özetle çocukları sosyal medyanın kötü etkilerinden korumak için sosyal medyayı iyi bilmeniz gerekiyor. Bunun için araştırmanız gerekiyor. Hangi site ve uygulamaların ne kadar işe yaradığını öğrenmeniz gerekiyor. Eğer çocuğunuz bir web sitesinden eğitim alıyorsa o siteyi Google arama motorunda aratıp bilgi toplamanız gerekiyor. Bazı yetkili devlet kurumlarından da bilgi alabilirsiniz. Ülkenizdeki veya başka ülkelerdeki Eğitim bakanlıklarının web sitelerini inceleyiniz. Bazı üniversitelerin de yararlı araştırmaları vardır.

Gelecek neslin iyi bir yaşam sürmesi için ellerindeki gücü iyi kullanması gerekir. Bunu çocuklar tek başına yapamaz. Onlara en doğru şekilde yardım etmeliyiz. Böylelikle yeni nesil daha iyi bir yaşam sürebilir.

Çocukları sosyal medyadan çıkarıp atmayalım. Sosyal medyada çocuklara uygun olmayanları çıkarıp atalım sorun kalmaz.

Yorum yapın