Sosyal Medyanın Temel Amacı Nedir?

Sosyal medyada olmaktan genellikle memnunuz. Sosyal medyanın temel amacı, dünyaya yön vermek, küresel iletişimi artırmak ve tabi ki reklam yapmak (yani para).

1. Para kazanmak

Facebook’ta ve Instagram’da her 3-4 haber ve hikaye paylaşımlarından sonra bir adet reklam gösteriliyor. Youtube’da bir video izlemeden önce 2 (iki) adet reklam izlemeniz gerekir. Fark etmemiş olabilirsiniz. Sosyal medya da bu reklamlar her geçen zaman daha da artıyor. Bunun zararlı olduğunu düşünmüyorum ama çok faydalı da değil. Öte yandan Facebook veya Youtube’un yayına devam etmesini istiyorsak reklamlar da devam edecek demektir. Reklamlar konusuna daha sonra devam edeceğiz.

Sosyal medya da özünde kabaca bir web sitesidir ve web sitelerinin en temel amacı para kazanmaktır. Böylece sosyal medya bir gelir kapısı haline dönüşür ve bilgi paraya dönüşür. Daha fazla bilgiye ulaşma isteğimiz artıyor ve bu bilgiyi paylaşma fırsatı elde edebildiğimiz en pratik saha sosyal medya!

2. Küresel iletişimi artırmak

Facebook’tan önce de insanları bir araya getiren uygulama ve web siteleri vardı. Windows Live Messenger ve Skype gibi.
Bu yapılar geliştikçe ve yenileri eklendikçe dünyayı daha küresel bir iletişim ağına dönüştürdüler. Buna eposta servisleri de dahildir. Mektuptan sonra eposta ile iletişim bir dönem çok popülerdi. Şimdilerde epostalar iş için veya bir proje ya da kurumsal başvurularda ve geri bildirimlerde kullanılıyor.
Facebook’tan sonra dünya yeni bir tür küresel iletişime kavuşmuştur. Küresel iletişimin bir çok yararı olduğu gibi bazı zararları da ortaya çıkmıştır.

3. Dünyaya yön vermek

Akımlar! Dünya bir mobil uygulamadan çekilip yayınlanan bir video ile çalkalanır hale gelebiliyor. “Harlem Shake” gibi ve benzeri videolar çok eğlenceli. Dünyanın diğer ucunda bile eğlenceli bir paylaşım çılgınlığına  kapılabilirsiniz.
Eğlence için kullanıldığında harika sonuçlar doğuran sosyal medya acaba başka amaçlar için de kullanılıyor mu?
Dünyaya yön vermek isterseniz eğer, bunu en kolay yapacağınız yer TV kanalları değil Sosyal medyadır. 1 dolara reklam yayınlamak çok kolay. Bir video çekip reklamını yaparsanız kim bilir belki dünyaya yön veren kişi siz olursunuz.

4. Reklam yapmak

Sosyal medya reklam yayınlayarak para kazanır. Çünkü satacak ürünleri yoktur. Ama çok ziyaret edilen bir alem olduğu için üreticilerin ürünlerini satabilmelerine uygun bir alandır.

Hatta sosyal medya size para bile kazandırır. Reklamlar iki yöne de hizmet eder. Youtube kanalınız varsa ve sürekli içerik üretiyorsanız ve beğeniliyorsa, reklamlardan para kazanabilirsiniz. Hem YouTube kazanır hem de siz kazanırsınız. İzleyiciler çektiğiniz videoları izler ve böylece eğlenir veya yeni şeyler öğrenebilir. Onlar da kazançlı olur. Böylece 3 taraf da mutlu… Aşırıya kaçmadığı sürece makul düzeyde reklam yayınlanması anlayışla karşılanacaktır.

Yorum yapın