Sosyal medyanın amacı nedir?

Sosyal medyanın amacı nedir?

Sosyal medyada olmaktan hepimiz memnunuz. Ve bu site ve uygulamaları üretenlere yürekten teşekkür ederiz. Ve geldik asıl önemli konuya… Para kazanmak, dünyaya yön vermek, küresel iletişimi artırmak ve tabi ki reklam yapmak…

Bu yazıda ısrarla üzerinde durmak istediğimiz kısım Sosyal medya neden var!  Sosyal medyanın amacı nedir?

Sosyal Medyanın Amaçları

1. Para kazanmak!

Sıralamanın en başında kesinlikle ve şüphesiz para kazanmak var. Facebook’ta ve Instagram’da her 3-4 haber ve paylaşımdan sonra reklam gösteriyor. Bu tek başına kanıtlamaya yeter. Fark etmemiş olabilirsiniz. Sosyal medya da bu reklamlar her geçen zaman daha da artıyor. Bunun zararlı olduğunu düşünmüyorum ama çok faydalı da değil. Öte yandan facebook yerinde dursun istiyorsak reklamlar gösterilmeye devam edecektir.
Reklamlara aşağıdaki başlıktan devam edeceğiz.
Sosyal medya da bir web sitesidir ve web sitelerinin en temel amacı para kazanmaktır. Bu web sitelerini geliştirenlerin de temel ihtiyaçları olduğu gerçeği, sosyal medya kullanmanın normal bir özelliği sayılabilir.

 

2. Küresel iletişimi artırmak!

Facebook’tan çok önce küresel çapta insanları bir araya getiren web siteleri vardı. Windows Live Messenger ve Skype gibi…
Bu yapılar dünyayı daha küresel bir iletişime sürükledi. Hatta buna eposta servisleri de dahildir. Mektuptan sonra eposta ile iletişim bir dönem çok popülerdi. Şimdilerde epostalar iş ve bir proje için veya kurumsal başvurularda ve geri bildirimlerde kullanılıyor.
Facebook’tan sonra dünya tam olarak küresel iletişime kaymıştır. Küresel iletişimin bir çok yararı olduğu gibi bazı zararları olsa da konumuzun dışında sayılır.

 

3. Dünyaya yön vermek!

Akımlar! Dünya bir mobil uygulamadan çekilip yayınlanan bir video ile çalkalanır hale gelebiliyor. “Harlem Shake” gibi ve benzeri videolar çok eğlenceli. Dünyanın diğer ucunda bile eğlenceli bir paylaşım çılgınlığına  kapılabilirsiniz.
Eğlence için kullanıldığında harika sonuçlar doğuran sosyal medya acaba başka amaçlar için de kullanılıyor mu?
Dünyaya yön vermek isterseniz eğer, bunu en kolay yapacağınız yer TV kanalları değil Sosyal medyadır. 1 dolara reklam yayınlamak çok kolay. Bir video çekip reklamını yaparsanız kim bilir bir daha kine dünyaya yön veren kişi siz olabilirsiniz.

 

4. Reklam yapmak!

Sosyal medya reklam yayınlayarak para kazanır. Hatta sosyal medya size para bile kazandırır. Reklamlar iki yöne de hizmet eder. Youtube kanalınız varsa ve sürekli içerik üretiyorsanız ve beğeniliyorsa, reklamlardan iyi paralar kazanırsınız.
Hem  YouTube hem de siz kazanırsınız.
İzleyiciler çektiğiniz videoları izler ve böylece 3 taraf da mutlu…
Aşırıya kaçmadığı sürece makul düzeyde reklam yayınlanması biz son tüketiciler için anlayışla karşılanacaktır.

Son olarak…
Sosyal medyanın bir çok amacı vardır. Biz sadece 4 madde ile ele aldık. Sosyal medyanın başka amaçlarının olduğuna inanıyorsanız bu yazının altındaki yorum alanına yazabilirsiniz. Böylece ziyaretçilerimiz de keyifle okuyabilir. Teşekkür ederiz.

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu. Android ve Website geliştirici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir