Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Sosyal medya çok yararlı ve arkadaşlarımız ile ilgili haberler almak çok kolay. Hatta iş için mükemmel bir araç. Peki sosyal medyanın zararları olabilir mi? Bunu düşündük ve düşüncemizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Dört maddede bir araya getirdiğimiz sosyal medyanın zararlarına başlayalım. 

1. Çok Vaktimizi alıyor! 

Ömrünüzde hiç bir şey bu kadar vaktinizi almamıştır! İstatistikler ülkeye ve cinsiyete göre değişebilir ama sosyal medya en az 3 saatimizi alıyor. Yani günde en düşük sosyal medya kullanımı 180 dakika. 

Saatlerimiz sosyal site ve uygulamalarla geçiyor. Facebook, instagram, Twitter ve diğer sosyal medya hesapları ile…

Bunun farkında mısınız?  Peki, bu konuda ne yapacaksınız?

2. Gerçeklik algısı kayboluyor!

Sanal ortamlar bir süre sonra insanı sahip olduğu gerçek dünyadan koparıyor olabilir. Sanal alem ve Gerçek dünya her zaman bir savaş halindedir. Bu savaş silahlar ile değil zamanla ilgili. 

Gerçek bir çiçeği toprağa ekmek yerine FarmVille’de bitki ekmek arasında fark vardır. Gerçek bitkiler oksijen üretir. Farmville ise sadece sanal avunma. Kendi bahçenizde  toprağa ayağını basıp yürümek daha gerçektir.

3. Sosyal görünümlü asosyal olduk!

Sanal alemde Sosyal ama Gerçek dünyada asosyal olduk. Sosyal alem, her an elimizin altında olduğu için artık daha az dışarı çıkıyoruz! Dışarıda daha geziyoruz ve dışarıda daha az yemek yiyoruz. Diğer insanları daha az görüyoruz. Böylece yeni insanlar tanıma şansını kaybediyoruz. 

4. Canlı yayını buluşmaya tercih ettik!

Buluşmak yerine Canlı yayına geçtik! 

Yüz yüze konuşmak yerine, ilişkilerimizi yazılı mesaj ile geçiştiriyoruz. Video yazılı mesaj kadar popüler değil. Çünkü yazılı iletişim daha hızlı. 

Teknoloji hızlandıkça ilişkilerimiz yavaşladı!” 

Emojilerle sohbet eder olduk! Sevgilinize seni seviyorum derken yüzünüzdeki ifade değerlidir. Ya da eski bir dostunuzla kahvenizi yudumlarken onun sesindeki yakınlığı hissederek dinlemek güzeldir. Ama bir emoji veya birkaç satır mesaj ile bunları yapmayı deniyoruz.

Tüm bu kontrolsüz sanal teknoloji bizi daha tatsız bir hayata sürüklüyor. Ve maalesef gün geçtikçe sanal alemin dozu artıyor ve gerçeklik kaybolmaya başlıyor… 

Yorum yapın